Historia, tradycja

Zapomniana historia. XVII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej

6

17. Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej  27-30 marca 2019 r., Krzyżowa

Zapominanie nie jest obce narracjom historycznym zarówno w Europie Zachodniej, jak i Wschodniej. W historii wielu narodów istnieją postacie, wydarzenia lub miejsca, które przez długi czas znajdowały się poza pamięcią, były omijane w dyskursie dotyczącym rozliczania się z przeszłością lub które nadal postrzegane są jako tematy tabu.

W Krzyżowej rozpoczyna się właśnie siedemnaste już Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej. Tegoroczne spotkanie, zatytułowane „Zapomniana historia”, poświęcone jest historycznym miejscom, ludziom i wydarzeniom, które do zbiorowej pamięci albo nie weszły wcale, albo weszły bardzo późno, jak również takim, o których pamięć wciąż toczą się spory. Uczestnicy seminarium będą rozmawiać o tym, jak radzić sobie z „historią zapomnianą” i zaprezentują projekty, które próbują przekazać tę historię szerokiej publiczności.

Cieszymy się, że już po raz siedemnasty możemy spotkać się w tak dużym i międzynarodowym gronie – podkreśla kierownik Miejsca Pamięci Fundacji „Krzyżowa” i organizator seminarium, Dominik Kretschmann. – Tematyka tegorocznego spotkania szczególnie wybrzmiewa tu, w Krzyżowej, która sama była miejscem „zapomnianym”. Historia Kręgu z Krzyżowej, antynazistowskiej organizacji opozycyjnej, została przywrócona pamięci dopiero w 1989 roku. I właśnie o takich przypadkach i sytuacjach będziemy rozmawiać z ekspertami z innych krajów europejskich.

Jak co roku, seminarium miejsc pamięci ma na celu otwartą wymianę doświadczeń. Tematem wykładów i dyskusji będą narracje narodowe i regionalne oraz ich wpływ na zrozumienie historii XX wieku.

Uczestnikami seminarium są pracownicy miejsc pamięci, muzeów, instytucji badających reżimy totalitarne oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z 13 krajów (m.in. z Polski, Niemiec, Rosji, Peru, Ukrainy, Włoch, Estoni, Gruzji).

Organizatorzy seminarium: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Akademia Ewangelicka w Berlinie, Federalna Fundacja ds. Badania Dyktatury SED, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” i Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.


Galeria - Zapomniana historia. XVII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej Historia, tradycja


Zapomniana historia. XVII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej | Historia, tradycja Zapomniana historia. XVII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej | Historia, tradycja Zapomniana historia. XVII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej | Historia, tradycja Zapomniana historia. XVII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej | Historia, tradycja Zapomniana historia. XVII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej | Historia, tradycja Zapomniana historia. XVII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej | Historia, tradycja Zapomniana historia. XVII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej | Historia, tradycja
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl