Kolarstwo

Rower zjazdowy – czym się kierować przy jego zakupie?

Fffkh280

Cechą charakterystyczna roweru zjazdowego jest najcięższa, najmocniejsza, najsolidniejsza rama stosowana w różnych typach rowerów, wyposażona w amortyzator tylny o dużym skoku. Często stosuje się dodatkowe wzmocnienia usztywniające konstrukcję.

Budowa i geometria ramy zdecydowanie utrudniają jazdę pod górę oraz na płaskim terenie. Rower zjazdowy ma amortyzator przedni o bardzo dużym skoku około 200 mm z przodu. Solidna konstrukcja ramy i osprzętu skutkuje zwiększoną masą roweru dochodzącą do 20 kg. Żeby jazda rowerem w dół z dużą prędkością zakończyła się pełnym sukcesem muszą współgrać ze sobą dwa czynniki. Pierwszym czynnikiem jest człowiek odpowiednich predyspozycjach psychicznych i fizycznych. Drugim czynnikiem jest maszyna, której cechy konstrukcyjne, najwyższa jakość zastosowanych materiałów i najwyższa jakość wykonania dadzą pewność, że nie zawiedzie w ekstremalnych warunkach. Jazda w dół po głazach, kamieniach, uskokach, pniakach, korzeniach itp. z maksymalną prędkością bezlitośnie wykaże każdą niedoskonałość sprzętu i każdą słabość zawodnika.

Jaki rower wybrać do zjazdów?

W kategorii rowerów górskich jest kilka typów rowerów. Dla zwolenników ekstremalnej jazdy w dół po wykrotach przeznaczone są Rowery Downhillowe przeznaczone tylko do maksymalnie trudnych zjazdów i „lotów”. Dla zaczynających przygodę ze zjazdem ekstremalnym istotna będzie na pewno cena nowego sprzętu, która ze względu na zaawansowanie techniczne sprzęt zawiera się w przedziale 7500 do 45000 zł. Można nabyć znacznie tańszy sprzęt używany. Jednak dla początkujących adeptów zalecany jest rower nowy korzystający z aktualnych standardów konstrukcyjnych. Zakup w sklepie zapewniającym pełne doradztwo i fachową obsługę serwisową jak na przykład warszawski Skleprowerowy.pl gwarantuje pełnie zadowolenia w trakcie eksploatacji sprzętu. W tracie dokonywania wyboru roweru zjazdowego zauważymy kilka elementów różniących go od innych rowerów górskich. Masywna konstrukcja ramy, pokaźny amortyzator przedni, tylny damper, szersze siodło i szerokie nawet na 3” opony podkreślają wytrzymałość sprzętu. Zwarta konstrukcja ramy i nisko umiejscowiony środek ciężkości zapewniają zwrotność na odcinkach trudnych technicznie. Jako napęd stosuje się tylko przerzutkę tylną z jedną dużą tarczą z przodu. System rolek zapobiegający spadaniu łańcucha w ciężkim terenie, szerokie, „pancerne” obręcze i opony z dużym klockiem w połączeniu z dużymi hamulcami tarczowymi dopełniają obraz roweru zjazdowego.

Specjalized demo 8 – najwyższa jakość, przystępna cena

Specjalized demo 8 to sprzęt z wyższej półki. Wykonany zgodnie z ergonomią, na sprawdzonej sztywnej i lekkiej ramie rower z najlepszym osprzętem nie zrujnuje finansowo nabywcy. Dokładną specyfikację techniczna można znaleźć na stronie skleprowerowy.pl: https://skleprowerowy.pl/downhill/rower-zjazdowy-specialized-demo-8-carbon-2018.html. Rowery downhillowe służą agresywnych, wyczerpujących, dostarczających niezapomnianych wrażeń zjazdów w ekstremalnie trudnych warunkach. Żeby zapewnić maksimum bezpieczeństwa uczestnikom takich zawodów sprzęt, musi spełniać obowiązujące normy i być wolny od wad ukrytych. Warunki te spełnia tylko nowy rower zjazdowy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl