2
Rudnicki już 2 lata nie jest szefem sztabu WOŚP. Przynajmniej oficjalnie jest nim Drabczyk.
Anonim skomentował(a) Dzierżoniów: Nie żyje Paweł Adamowicz. Wiec pamięci – 14.01.2019.0 miesięcy 6 dni temu
kto kupował od niego ten złom, wiedział że to z kradzieży
jan skomentował(a) Złodziej studzienek zatrzymany1 miesięcy 5 dni temu
Wielu z nas poruszało się tymi drogami które zionęły niespodziewanymi otworami.Jako osoba wierząca użyje często używanego zwrotu '' Bug jedynie wie do ilu nieszczęść mogło dojść z zaistniałego dla nas niebezpieczeństwa. Proszę dopnijcie temu bydlakowi parę paragrafów i zamknijcie to ścierwo.
Motyka skomentował(a) Złodziej studzienek zatrzymany1 miesięcy 5 dni temu
Zmien foto, bo jakies starsze jeszce z Maćkiem jako trenerem...
Kibic. skomentował(a) Piłka ręczna – podsumowanie 9. kolejki II ligi mężczyzn gr. 12 miesięcy 1 dni temu
Miała być kasa z Genui, świetlana przyszłość i perspektywy. Tymczasem za rok derby z Pogonią Pieszyce, a jeszcze niedawno te dwa kluby dzieliły 3 (!) klasy rozgrywkowe. Panowie działacze - kupcie w Lidlu ćwierć kilo dobrej kawy i dwie paczki ciastek i pojedźcie do Pieszyc na rozmowy z zarządem Pogoni. Może nauczycie się od nich co nieco, jak prowadzić klub piłkarski...
Kibic z lat 90. skomentował(a) Lechia Dzierżoniów z ósmą porażką u siebie [35 foto + 1 video]2 miesięcy 2 dni temu
Dlaczego Lukasz Bienias nie jest juz prezesem Lechii ? Ja od lat w Polsce nie mieszkam ale jestem kibicem Lechii i widze ze Lechia od tego sezonu bardzo doluje sportowo oczywiscie i to nie tylko pierwsza druzyna gdzie nie bylo po odejsciu z pierwszego zespolu paru zawodnikow zadnych wartosciowch wzmocnien tak jak to bywalo w poprzednich latach ale rowniez mlodziez jak to jest ze klub ktory byl czy nadal jest stawiany za wzor pracy z mlodzieza ma takie osiagniecia ? bo czym tu sie chwalic jesli druzyna juniora mlodszego w sezonie zdobywa tylko 2 punkty Czy ktos moze napisac dlaczego nastapila zmiana prezesa ? pytam bo nie bylo o zmianie prezesa zadnej wzmianki nie kazda zmiana jak do tej pory widac wychodzi na dobre ale to moja opinia ja oczywiscie nowemu prezesowi zycze sukcesow i mam nadzieje ze Lechia sportowo wroci na wlasciwe miejsce
Wojtek skomentował(a) Lechia Dzierżoniów z ósmą porażką u siebie [35 foto + 1 video]2 miesięcy 2 dni temu
Szukaj na portalach, którym UM płaci. :)
Anonim skomentował(a) Przed nami Bieg 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości2 miesięcy 5 dni temu
Gdzie są wyniki/?
wiesiek skomentował(a) Przed nami Bieg 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości2 miesięcy 6 dni temu
Zarząd i Trener do Dymisji i to jak najszybciej!!!!
Kibic Lechii skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów2 miesięcy 10 dni temu
Marnowanie pieniędzy. Żadnych kibiców na meczu, tragiczne wyniki i tragiczna organizacja okołomeczowa. Przynajmniej w IV będą ciekawe mecze z Bielawą i Świdnicą :)
Anonim skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów2 miesięcy 10 dni temu


REKLAMA

Bielawa

Raper i była policjantka o bielawskich uczniach – cz.1

W tym roku szkolnym ogólnopolski projekt profilaktyczny „Jedno życie” odwiedził dziewięć szkół i placówek w Bielawie. Ponad 550 bielawskich uczniów usłyszało pozytywny przekaz rapera Poisona i byłej policjantki Doroty Nowakowskiej. Zajęcia w Bielawie były nieodpłatne, ponieważ projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak raper Poison wspomina pobyt w bielawskich szkołach? Jak rodzice mogą pomóc swoim pociechom nie wpaść w uzależnienia? Poniżej dwa krótkie wywiady z twórcami projektu „Jedno Życie”.

Raper i była policjantka o bielawskich uczniach - cz.1 Bielawa Edukacja Powiat Dzierżoniowski  edukacja Bielawa

Wywiad z Dorotą Nowakowską – była policjantka Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego w Poznaniu. W obecnej pracy jako pedagog szkolny wykorzystuje swoje doświadczenie zdobyte podczas służby. „Jedno życie” jest programem autorskim opartym na jej wiedzy i wykładach profilaktycznych rapera o pseudonimie Poison.

Nauczmy dzieci bycia bardziej asertywnymi – mówi Dorota Nowakowska
z projektu „Jedno Życie”

1. Młodość może być czasem pierwszego zetknięcia się z substancjami odurzającymi. Jak rodzice mogą przygotować młodzież do spotkania z tym niebezpieczeństwem?

Każdy dorosły powinien mieć świadomość, że w mniejszym lub większym stopniu jest nauczycielem młodego pokolenia. To w naszych rękach leży los dzieci, które dopiero uczą się prawidłowego życia i funkcjonowania. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć jasno: ktoś kto jest szczęśliwy nie ucieka w narkotyki i wszelkiego rodzaju używki. Nauczmy dzieci bycia bardziej asertywnymi i pokażmy, że są dla nas najważniejsze. Rodzic musi być dla dziecka przyjacielem, kimś na kim zawsze może polegać.

2. Czy dzieci z mniejszych miejscowości borykają się z tymi samymi problemami co dzieci z dużych miast?

Nie ma znaczenia czy jest to duże miasto, czy mniejsza miejscowość albo nawet wieś problem jest taki sam wszędzie i dlatego takie projekty powinny być dostępne dla wszystkich.

3. Spotkania w ramach projektu odbywały się zarówno w szkołach podstawowych jak i liceach. Czy wiek odbiorcy wpływał na formę i treść przekazu?

Oczywiście, że tak. Zupełnie inaczej formułuje się treści w zależności od wieku. Jednak zawsze jest to ten sam przekaz i te same wartości. Uczniowie są bardzo zaangażowani i chętnie nawiązują relację z głównym prowadzącym projekt Piotrem Plichtą. Zdecydowanie można było odczuć, że tego typu spotkania uczniów z osobami, które doświadczyły na „własnej skórze” trudnych przeżyć mają wymiar edukacyjny, są niewątpliwie potrzebne i bardzo dobrze odbierane przez dzieci i nastolatków.

4. Jak wielki problem stanowią uzależnienia od internetu, komórek i gier komputerowych?

To są zjawisko jest bardzo powszechne wśród młodzieży. Jeżeli dziecko przekracza limity czasowe na korzystanie z sieci, zaniedbuje inne sfery życia i nie wyobraża sobie spędzania wolnego czasu bez komputera, to może być niepokojący sygnał. Dziecko pogarsza się w nauce, coraz częściej zapomina, ma kłopoty z koncentracją, reaguje agresywnie w momentach, gdy rodzice nakazują wyłączenie komputera.

5. Gdzie dziecko może szukać pomocy, gdy zatraci się w e-uzależnieniach?

Nie wystarczy wyłączyć komputera lub zabrać komórki. Właśnie wtedy rodzina musi się zaangażować, jeżeli chce pomóc swojemu dziecku i rozwiązać ten problem we własnym zakresie, nie prosząc o pomoc specjalisty. Pokażmy im że nam na nich zależy, zainteresujmy się jakie mają marzenia i plany. Dziecko musi czuć, że jest bardzo ważne dla nas. Należy pamiętać, że każde uzależnienie wymaga odpowiedniego leczenia. Jeśli sami nie damy rady, to trzeba skorzystać z pomocy w specjalistycznej placówce terapii uzależnień.

6. Jakich autorytetów potrzebuje współczesna młodzież?

W dzisiejszych czasach często słyszymy o różnych autorytetach. Mówi się o naukowcach, ludziach pomagającym innym, słynnych sportowcach, dziennikarzach, muzykach itp. Podczas mojej pracy w Policji zaobserwowałam, że spora ilość przestępców to osoby nie posiadające autorytetów. Rodzice, którzy powinni być autorytetami nr 1 u swoich dzieci, nie mają dla nich czasu. Często też nie zasługują na to zaszczytne miano, gdyż topią się w alkoholu. W takich sytuacjach zdarza się, że wzorem dla dzieci stają się koledzy imponujący złem. Są też ludzie, którzy twierdzą, że nie potrzebują autorytetów. Są ślepo przekonani, że to co robią jest zawsze dobre i nie można tego zrobić lepiej.

7. Jak pedagodzy i rodzice mogą pomóc młodzieży narażonej na używki?

Uważam, że ważna jest praca po obu stronach, zarówno rodziny i szkoły. Nie zamieniajmy rozmowy z uzależnionym w kłótnię, którą przepełnią wyrzuty dotyczące jego nałogu. Przede wszystkim starajmy się uświadomić osobie uzależnionej, że chcemy jej dobra i nam na niej zależy.

Praca pedagogów powinna wykraczać poza zwykłe reagowanie i standardowe przeciwdziałanie. Warto zapraszać do placówek oświatowych takie projekty jak „Jedno Życie”, podczas których poruszane są tematy związane ze skutkami przyjęcia środków psychotropowych czy psychoaktywnych i przestrzegają przed nimi. Zachęcają do rozwijania swoich pasji, marzeń nie poddawania się. Mamy jedno życie.

8.Jak reagowali pedagodzy i nauczyciele obecni na zajęciach? Czy spotkania były także dla nich przydatne?

Po rozmowach z nauczycielami już po zakończonej profilaktyce widać, że podoba im się ta forma przekazu, która niewątpliwie przemawia do uczniów. Są zachęceni aby zapraszać nas na kolejne edycje projektu. Piotr Plichta dzieli się swoim doświadczeniem w walce z nałogami i szukaniu miejsca w życiu językiem młodzieży szczerze i prosto z serca. To niewątpliwie jest mocnym akcentem spotkania. Do tego utwory mówiące o życiu, codziennych troskach i zmaganiach. Nie da się obok tego przejść obojętnie.

www.jedno-zycie.pl
Fundacja Edukacja Przyszłości

Raper i była policjantka o bielawskich uczniach – cz.2

Raper i była policjantka o bielawskich uczniach - cz.1 Bielawa Edukacja Powiat Dzierżoniowski  edukacja Bielawa

Raper i była policjantka o bielawskich uczniach - cz.1 Bielawa Edukacja Powiat Dzierżoniowski  edukacja Bielawa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl