Dzierżoniów

Radni PiS w Radzie Miejskiej Dzierżoniowa VIII kadencji

Rm19

Wywiad z Jarosławem Kresą przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzie Miejskiej Dzierżoniowa.

Pytanie. Jesteście w Radzie Miasta radnymi opozycyjnymi, jak układa się współpraca z rządzącą koalicją?

– To trochę zbyt krótki okres, żebym mógł pokusić się o jakąś głębszą ocenę. Moim zdaniem początek kadencji jest dosyć obiecujący, ale przekonamy się, jak ta współpraca wyglądać będzie w kolejnych miesiącach, czy nasze pomysły, nasze postulaty brane są pod uwagę, czy głos opozycyjnego klubu traktowany jest poważnie. Poczekamy, zobaczymy.

P. W systemie demokratycznym a taki funkcjonuje w Polsce, po wyborach następuje podział funkcji we władzach. Dotyczy to również opozycji. Jakie funkcje w RM otrzymaliście i czy jesteście usatysfakcjonowani?

– Jako klub radnych otrzymaliśmy propozycję objęcia funkcji jednego z wiceprzewodniczących Rady Miejskiej Dzierżoniowa, a także funkcję wiceprzewodniczącego komisji rewizyjnej RM. Zdecydowaliśmy, że naszym wiceprzewodniczącym Rady będzie Roman Kowalczyk, natomiast wiceprzewodniczącą komisji rewizyjnej – Irena Bukalska.

P. Czy w RM macie możliwość realizacji swojego programu wyborczego? Czy macie przygotowane uchwały istotne dla mieszkańców?

– O tym, czy będziemy mieli okazję realizować nasz program wyborczy, przekonamy się wkrótce. Jesteśmy zapewniani, że nasze propozycje będą brane pod uwagę, ale najbliższe miesiące pokażą, czy będzie tak w rzeczywistości. My z pewnością składać będziemy propozycje uchwał, które w naszym przekonaniu będą istotne i korzystne dla dzierżoniowian.

P. Czy jako opozycja macie wpływ na zamierzenia i program koalicji oraz kształt uchwał RM?

– Wpływu na kształtowanie najważniejszej uchwały, czyli uchwały budżetowej, nie mieliśmy, gdyż w zasadzie przygotowana była ona jeszcze w poprzedniej kadencji. Liczymy jednak, że na kolejne budżety będziemy mieli już znacznie większy wpływ. Tak jak już mówiłem, czas pokaże…

P. Jakie istotne zagrożenia dostrzegacie w pracy i propozycjach planu RM nowej kadencji?

– Jedyne zagrożenie, jakie dostrzegam, to ewentualny brak chęci do rozmowy, niechęć do wzajemnego wysłuchiwania swoich argumentów…

P. Są głosy, że po wyborach oderwaliście się od wyborców, na ile i w jaki sposób wasi wyborcy mają wpływ na waszą pracę w RM i czy mogą się z wami kontaktować?

– Nasi wyborcy mogą się z nami kontaktować w zasadzie każdego dnia. Zapraszamy zarówno do biura Rady Miejskiej, jak i do biura poselskiego Michała Dworczyka. Można też kontaktować się z nami telefonicznie. Sami również takiego kontaktu staramy się szukać i z pewnością nie oderwaliśmy się od wyborców.

P. W jaki sposób wyborcy mogą was wspierać?

– Zapraszamy na sesje, bo obecność mieszkańców na sesjach zawsze działa mobilizująco na wszystkich radnych. Zachęcamy do zgłaszania nam swoich problemów, oczekiwań, ale także pomysłów i inicjatyw. Myślę, że to będzie najlepsza forma wsparcia.

Panie przewodniczący dziękuję za wywiad, pozwolę sobie nie komentować a ocenę i wnioski wynikające z postępowania koalicji rządzącej w stosunku do opozycji w Radzie Miejskiej pozostawiam czytelnikom.

Przypominam, że wszystkie obrady można śledzić na żywo w komputerze lub telefonie. Wystarczy w czasie sesji kliknąć link Transmisja z obrad, dostępny jest on na stronie www.dzierzoniow.pl, w zakładce Rada Miejska

Rozmawiał Kazimierz M. Janeczko

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl