Interesujące

Polsko-ukraiński projekt MigrARTion

DSC 4730 - Polsko-ukraiński projekt MigrARTion

Polsko-ukraiński projekt MigrARTion – zapraszamy na prezentację wyników działań uczestników

Niedziela, 27 sierpnia 2017 r., godz.16:00
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, budynek „Pralnia”
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze

Od 18 sierpnia trwa w Krzyżowej wyjątkowy polsko-ukraiński projekt ”MigrARTion”.

”MigrARTion” to projekt, który ma na celu zbadanie postrzegania procesów migracyjnych wśród uczestników oraz w regionie Dolnego Śląska i dokumentowanie tych badań za pomocą środków artystycznych. Uczestnikami projektu są młodzi ludzie z Polski i Ukrainy, w wieku 17-35 lat.

27 sierpnia o godzinie 16.00 zostaną podsumowane działania uczestników projektu podczas uroczystego wernisażu połączonego z pokazem filmów. Wernisaż odbędzie się na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w galerii w budynku „Pralnia”.

O polsko-ukraińskim projekcie ”MigrARTion”

Projekt ”MigrARTion”, który od 18 do 27 sierpnia odbywa się w Krzyżowej, jest związany z kwestią migracji i jej doświadczeniem wyrażanym w różnych dziedzinach artystycznych. Projekt jest realizowany przez młodzież polską i ukraińską we współpracy z Fundacją ”Krzyżowa” i ukraińskim NGO „Cultural Geographies”. W projekcie bierze udział 21 osób z Polski i 19 z Ukrainy.

Uczestnicy projektu ”MigrARTion” pochodzą z różnych regionów, co jest głównym powodem ich zainteresowania tematem migracji. Zarówno Polacy jak i Ukraińcy, biorący udział w projekcie, są mocno zaangażowani w życie kulturalne i społeczne i za pomocą środków artystycznych pragną zaprezentować procesy migracyjne na terenie Dolnego Śląska. W czasie spotkania młodzież bierze udział w 3 warsztatach, pracując albo w grupie filmowej, albo graficznej, albo ceramicznej. Celem projektu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak wykorzystywać sztukę do zbadania różnych zagadnień społecznych i stworzenie oryginalnych dzieł sztuki, które zostaną wystawione w Krzyżowej, a po projekcie, w Ukrainie. Jednym z podstawowych aspektów projektu jest wspólne doświadczenie – pomimo wszystkich różnic, Polacy i Ukraińcy mają wiele wspólnego, co otwiera drogę do wzajemnego zrozumienia.W czasie projektu uczestnicy rozwijają swoją kreatywność i twórcze myślenie. Uczą się również, jak współpracować w międzynarodowej grupie. Projekt ma sprzyjać nawiązaniu kontaktów między młodzieżą, co, mamy nadzieję, spowoduje dalsze polsko-ukraińskie współdziałanie.

W ramach projektu warsztaty prowadzą:

Marek Stanielewicz – nauczyciel projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1996 r. prowadzi w Krzyżowej warsztaty i plenery plastyczne dla studentów akademii, młodzieży i dzieci. Projektant mody, kolekcjoner fajek, kustosz Domku Miedziorytnika we Wrocławiu.

Janina Myronowa – urodzona w Doniecku na Ukrainie. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Obecnie studentka Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na Akademii we Wrocławiu. Wzięła udział w ponad 100 wystawach zbiorowych oraz zrealizowała 12 wystaw indywidualnych. Od 15 lat zajmuje się ceramiką i bardzo lubi podróżować, odwiedzając różne sympozja ceramiczne.

Dmytro Tiazhlov – urodzony w 1976 roku, w Dnieprodzierżyńsku, na wschodniej Ukrainie operator i reżyser filmowy. Absolwent Instytutu Sztuki Teatralnej i Telewizji w Kijowie. Od 2007 roku kurator artystyczny warsztatów fotograficznych w Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji w Kijowie. Od 2013 roku jest kuratorem warsztatów filmowych dla młodych filmowców IndieLab.

Warsztaty potrwają do 27 sierpnia. Grupa jest obecna na terenie Fundacji w terminie 25-27.08. w godzinach: 09:00-13:00.

Organizatorami projektu są: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z Cultural Geographies iDomkiem Miedziorytnika.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl