News

Obróbka CNC – poznaj jej plusy i minusy

Operator Working At Programmable CNC Machine

Obróbka CNC ma swój udział w procesach produkcyjnych bardzo wielu branż. Jej zalety sprawiają, że kolejni przedsiębiorcy decydują się na wprowadzenie tej technologii do swoich firm. Umożliwia ona zwiększenie dokładności podczas wycinania różnorodnych elementów z plastiku, metalu czy drewna.

Aby w pełni korzystać z możliwości maszyn CNC, warto zainwestować w nowoczesne urządzenia, dzięki którym proces programowania przebiegnie z łatwością, a produkcja nawet bardzo skomplikowanych elementów nie przysporzy żadnych trudności. Co jeszcze warto wiedzieć o obróbce CNC?

Obróbka CNC – plusy

Bez wątpienia technologia CNC ma mnóstwo atutów. W przeciwnym razie nigdy nie zyskałaby tak wielkiej popularności. Jej największą zaletą jest z całą pewnością niebywała dokładność, która nie jest osiągalna dla podobnych urządzeń. Dotyczy to zarówno dużych, jak również naprawdę drobnych elementów. Co więcej, obróbka CNC zapewnia również powtarzalność wykonywanych elementów. Oznacza to, że bez względu na to, jaką ilość będziemy potrzebowali wykonać, cała seria produktów będzie identyczna.

Maszyna na podstawie projektu wytwarza ten sam element określony przez operatora. To sprawia, że prawdopodobieństwo pojawienia się jakichkolwiek błędów jest niezwykle małe. Obróbka CNC zapewnia również oszczędne zużycie materiałów (tworzyw sztucznych, drewna, metalu), dzięki czemu gwarantuje bardzo dużą wydajność i ekonomiczność.

zdjecie2 - Obróbka CNC – poznaj jej plusy i minusy

Wspominając o zaletach obróbki CNC nie można nie wspomnieć o bardzo szybkiej pracy urządzeń w połączeniu z ogromną precyzją. Elementy są wytwarzane w tempie błyskawicznym, co daje znacznie lepszy wynik niż w przypadku innych, używanych dotąd metod obróbki. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednym aspekcie, czyli możliwości obrabiania materiałów nawet z kilkoma osiami. Wszystkie te zalety sprawiają, że obróbka CNC ma bardzo szerokie zastosowanie: od przemysłu rolniczego, przez motoryzacyjny, aż po mechaniczny.

Obróbka CNC – minusy

Niestety, choć plusów obróbki CNC jest bardzo wiele, ma ona też kilka drobnych minusów. Za jeden z nich uważa się konieczność przygotowywania specjalistycznych projektów w oprogramowaniu CAD dostępnych pod adresem: https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-oprogramowanie-c-287_34.html, co niektórym osobom może sprawiać trudności. Konieczne jest przeszkolenie się w tego rodzaju programie obsługi urządzenia i specjalistyczna wiedza, by sprawnie móc go używać.

Oprócz tego z używaniem obróbki CNC wiążą się też spore koszty. Z pewnością nie jest ona tak tania, jak obróbka tradycyjna. Co więcej, zakres obrabiania materiału jest również problemem, ponieważ ogranicza pole pracy urządzenia. Mimo tego warto wprowadzić do swojego przedsiębiorstwa to rozwiązanie, co potwierdzają wszyscy dotychczasowi użytkownicy maszyn CNC.

zdjecie3 - Obróbka CNC – poznaj jej plusy i minusy

Więcej o budowie i sterowaniu maszynami CNC dowiesz się w serwisie Wiedza EBMiA – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl