2
Rudnicki już 2 lata nie jest szefem sztabu WOŚP. Przynajmniej oficjalnie jest nim Drabczyk.
Anonim skomentował(a) Dzierżoniów: Nie żyje Paweł Adamowicz. Wiec pamięci – 14.01.2019.0 miesięcy 7 dni temu
kto kupował od niego ten złom, wiedział że to z kradzieży
jan skomentował(a) Złodziej studzienek zatrzymany1 miesięcy 6 dni temu
Wielu z nas poruszało się tymi drogami które zionęły niespodziewanymi otworami.Jako osoba wierząca użyje często używanego zwrotu '' Bug jedynie wie do ilu nieszczęść mogło dojść z zaistniałego dla nas niebezpieczeństwa. Proszę dopnijcie temu bydlakowi parę paragrafów i zamknijcie to ścierwo.
Motyka skomentował(a) Złodziej studzienek zatrzymany1 miesięcy 6 dni temu
Zmien foto, bo jakies starsze jeszce z Maćkiem jako trenerem...
Kibic. skomentował(a) Piłka ręczna – podsumowanie 9. kolejki II ligi mężczyzn gr. 12 miesięcy 2 dni temu
Miała być kasa z Genui, świetlana przyszłość i perspektywy. Tymczasem za rok derby z Pogonią Pieszyce, a jeszcze niedawno te dwa kluby dzieliły 3 (!) klasy rozgrywkowe. Panowie działacze - kupcie w Lidlu ćwierć kilo dobrej kawy i dwie paczki ciastek i pojedźcie do Pieszyc na rozmowy z zarządem Pogoni. Może nauczycie się od nich co nieco, jak prowadzić klub piłkarski...
Kibic z lat 90. skomentował(a) Lechia Dzierżoniów z ósmą porażką u siebie [35 foto + 1 video]2 miesięcy 3 dni temu
Dlaczego Lukasz Bienias nie jest juz prezesem Lechii ? Ja od lat w Polsce nie mieszkam ale jestem kibicem Lechii i widze ze Lechia od tego sezonu bardzo doluje sportowo oczywiscie i to nie tylko pierwsza druzyna gdzie nie bylo po odejsciu z pierwszego zespolu paru zawodnikow zadnych wartosciowch wzmocnien tak jak to bywalo w poprzednich latach ale rowniez mlodziez jak to jest ze klub ktory byl czy nadal jest stawiany za wzor pracy z mlodzieza ma takie osiagniecia ? bo czym tu sie chwalic jesli druzyna juniora mlodszego w sezonie zdobywa tylko 2 punkty Czy ktos moze napisac dlaczego nastapila zmiana prezesa ? pytam bo nie bylo o zmianie prezesa zadnej wzmianki nie kazda zmiana jak do tej pory widac wychodzi na dobre ale to moja opinia ja oczywiscie nowemu prezesowi zycze sukcesow i mam nadzieje ze Lechia sportowo wroci na wlasciwe miejsce
Wojtek skomentował(a) Lechia Dzierżoniów z ósmą porażką u siebie [35 foto + 1 video]2 miesięcy 3 dni temu
Szukaj na portalach, którym UM płaci. :)
Anonim skomentował(a) Przed nami Bieg 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości2 miesięcy 6 dni temu
Gdzie są wyniki/?
wiesiek skomentował(a) Przed nami Bieg 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości2 miesięcy 7 dni temu
Zarząd i Trener do Dymisji i to jak najszybciej!!!!
Kibic Lechii skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów2 miesięcy 11 dni temu
Marnowanie pieniędzy. Żadnych kibiców na meczu, tragiczne wyniki i tragiczna organizacja okołomeczowa. Przynajmniej w IV będą ciekawe mecze z Bielawą i Świdnicą :)
Anonim skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów2 miesięcy 11 dni temu


REKLAMA

Bielawa

Niezwykła wystawa niezwykłego kapłana

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie zaprasza na kolejna wystawę w ramach XXI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. „INNA DROGA – NATURA – MOTYWY RELIGIJNE” to tytuł ekspozycji, której autorem jest kapłan – artysta.

Niezwykła wystawa niezwykłego kapłana Bielawa Religia Warto przeczytać

Ks. prof. Tomasz Hergesel, urodził się 17 maja 1943 roku w Dobrzeniu Wielkim na Opolszczyźnie. W latach 1963–1969 studiował teologię w Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1969. Studia kontynuował następnie w Rzymie, gdzie w 1973 roku uzyskał licencjat na Biblicum. Doktorat na podstawie dysertacji pt. Preparare la via del Signore obronił na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w 1975 roku. W 1976 roku podjął obowiązki prefekta w Seminarium Duchownym we Wrocławiu i adiunkta na Papieskim Wydziale Teologicznym, gdzie wykładał egzegezę Nowego Testamentu, wstęp do Nowego Testamentu i teologię biblijną. W latach 1979-81 studiował germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Tamże od roku 1989 do 91 prowadził zajęcia z egzegezy Nowego Testamentu. Habilitował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1983 roku. Przez wiele lat wyjeżdżał z wykładami do Niemiec i Włoch. W roku 1987 prowadził zajęcia w Seminarium Duchownym w Anyama, dzielnicy Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Autor kilku książek i ponad 200 artykułów naukowych. Z ogromną pasją oddawał się pracy wychowawczej i naukowej wśród kleryków i studentów świeckich.

Twórczą działalność naukową niespodziewanie przerwała choroba. Poddany operacji serca (1991 r.), po której nastąpiły niespodziewane powikłania: udar mózgu z pełnym paraliżem prawej strony ciała, całkowitą niemożnością mówienia, czytania i pisania (przed chorobą władał wieloma językami nowożytnymi oraz kilkoma starożytnymi). Był zmuszony zacząć wszystko od początku: naukę alfabetu, pierwszych słów, podstawowych czynności ruchowych. Z niesamowitym samozaparciem podjął trud codziennej, żmudnej rehabilitacji i walki o odzyskanie sprawności.

Już w latach szkolnych ks. prof. Hergesel przejawiał wielorakie skłonności artystyczne. Powstawały wówczas pierwsze obrazy olejne, rzeźby i płaskorzeźby. Intensywna praca naukowo-dydaktyczna nie pozostawiała czasu na realizację innych zainteresowań. Choroba przerwała wszelką aktywność – wydawało się, że zniweczyła ją raz na zawsze. Niemoc ciała przezwyciężył ogromnym wysiłkiem woli i chęcią życia. Pomimo niesprawności w 1995 roku postanowił ponownie sięgnąć po farby. Ponieważ mimo kilkuletniej rehabilitacji prawa ręka (zawsze był praworęczny) pozostała sparaliżowana, rozpoczął trening ręki lewej. Tak powstały pierwsze po latach obrazy. Malarstwo stało się swoistą terapią, relaksem, ale nade wszystko formą wizualnej ewangelizacji, której oddaje się z ogromną pasją i radością. Choroba nie stała się końcem jego bogatej i wspaniałej drogi, ale początkiem nowej aktywności, egzystencji, która w przeciwnościach iście Hiobowego losu niesie nadzieję i zachętę dla innych.

Wśród kilkudziesięciu obrazów, które będą eksponowane na wystawie oprócz martwej natury zobaczymy też sceny biblijne. Boże Narodzenie, przypowieść o siewcy i o chwaście, o dobrym Samarytaninie i o cudzie w Kanie Galilejskiej, uzdrowienie przez Piotra chorego, przyjęcie stygmatów przez św. Franciszka… I cykl pt. „12 miesięcy”, pokazujący cały rok tak, że pejzaże i drzewa płynnie przechodzą przez kolejne obrazy, zmieniając kolorystykę, a jednocześnie tworząc całość. Na jego obrazach dominują żywe, jasne barwy, są dopracowane w najdrobniejszych detalach. Zarówno jego dzieła jak i postawa pełna nadziei, ciekawość ludzi i świata są dla stykających się z nim i oglądających jego twórczość motywacją i swoistą ewangelizacją

Od 1997 roku jest Kapelanem honorowym Ojca Świętego, od 1999 profesorem nauk humanistycznych, a od 2001 – profesorem zwyczajnym Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Choć nazwisko Hergesel wielu osobom może nic nie mówić, nie znaczy to, że nie znają dzieł kapłana-artysty. Jego obrazy ilustrują sporą ilość książek, m.in. „Jam Jest Pan Bóg Twój”, „Rozumieć Biblię” „Ojcze Nasz” i „Biblię Młodych”, tak chętnie kupowaną na prezent dla dzieci idących do Pierwszej Komunii świętej. Wystawa prac ks. Arnolda Tomasza Hergesela, czynna będzie do 31 października.

Na wernisaż i spotkanie z autorem zapraszamy 17 października o godzinie 17.00 do Galerii Dolnośląskiego Inkubatora Art. Przedsiębiorczości ul. Piastowska 19c, 1 piętro s.2.11

Niezwykła wystawa niezwykłego kapłana Bielawa Religia Warto przeczytać

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl