2
Zarząd i Trener do Dymisji i to jak najszybciej!!!!
Kibic Lechii skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów0 miesięcy 3 dni temu
Marnowanie pieniędzy. Żadnych kibiców na meczu, tragiczne wyniki i tragiczna organizacja okołomeczowa. Przynajmniej w IV będą ciekawe mecze z Bielawą i Świdnicą :)
Anonim skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów0 miesięcy 3 dni temu
IVliga, IVliga MZKS
Anonim skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów0 miesięcy 3 dni temu
nie jestem polakiem ale ..będę jak brał udział ..!!!!
Adrian Rus skomentował(a) Pieszyce: Zapraszamy na obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości0 miesięcy 4 dni temu
Nie jesteśmy na Dobie! Tylko INFODDZ. W policji nauczyli tylko kopiuj/wklej?
Anonim skomentował(a) Podsumowanie akcji „Znicz 2018”0 miesięcy 8 dni temu
Mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego!!! Nie dowiecie się tego z Doby bo decydenci Komendy Powiatowej Policji blokują te informacje. W KPP Dzierżoniów wszyscy z patrolówki i ruchu drogowego są na zwolnieniach lekarskich. Patrole na ulicy składają się z ludzi, którzy nie mają pojęcia o Waszych problemach i sposobach ich załatwienia bo na co dzień liczą słupki. Nawet "dochodzenówka" i ci DDZ K się pochorowali. NASZE BEZPIECZEŃSTWO JEEST ZAGROŻONE!!!! Doba Wam o tym nie powie, inne źródła masowego przekazu też nie.
Anonim skomentował(a) Podsumowanie akcji „Znicz 2018”0 miesięcy 9 dni temu
Lider pokazał dzisiaj klasę:) przegrywając 1:3 dużo drużyn już by mecz liczyło na straty :)
Mks skomentował(a) Pogoń Pieszyce 11 wygrana w sezonie0 miesięcy 10 dni temu
Przy 2-2 trener ściąga Cebulskiego, jak to właśnie Cebulski kręcił lewą stroną jak chciał. A po zmianie już wszyscy widzieli jak to się skończyło. ehhh
Anonim skomentował(a) Grali i łomot dostali0 miesięcy 24 dni temu
Jak można zmarnować tyle 100% sytuacji? No jak?
Porażka skomentował(a) Grali i łomot dostali0 miesięcy 24 dni temu
A ja chcę żeby była zawsze pogoda na meczach.
Anonim skomentował(a) Pogoń Pieszyce nie do zatrzymania13 godzin 5 minut 10 sekund temu


REKLAMA

Bielawa

Niezwykła wystawa niezwykłego kapłana

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie zaprasza na kolejna wystawę w ramach XXI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. „INNA DROGA – NATURA – MOTYWY RELIGIJNE” to tytuł ekspozycji, której autorem jest kapłan – artysta.

Niezwykła wystawa niezwykłego kapłana Bielawa Religia Warto przeczytać

Ks. prof. Tomasz Hergesel, urodził się 17 maja 1943 roku w Dobrzeniu Wielkim na Opolszczyźnie. W latach 1963–1969 studiował teologię w Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1969. Studia kontynuował następnie w Rzymie, gdzie w 1973 roku uzyskał licencjat na Biblicum. Doktorat na podstawie dysertacji pt. Preparare la via del Signore obronił na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w 1975 roku. W 1976 roku podjął obowiązki prefekta w Seminarium Duchownym we Wrocławiu i adiunkta na Papieskim Wydziale Teologicznym, gdzie wykładał egzegezę Nowego Testamentu, wstęp do Nowego Testamentu i teologię biblijną. W latach 1979-81 studiował germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Tamże od roku 1989 do 91 prowadził zajęcia z egzegezy Nowego Testamentu. Habilitował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1983 roku. Przez wiele lat wyjeżdżał z wykładami do Niemiec i Włoch. W roku 1987 prowadził zajęcia w Seminarium Duchownym w Anyama, dzielnicy Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Autor kilku książek i ponad 200 artykułów naukowych. Z ogromną pasją oddawał się pracy wychowawczej i naukowej wśród kleryków i studentów świeckich.

Twórczą działalność naukową niespodziewanie przerwała choroba. Poddany operacji serca (1991 r.), po której nastąpiły niespodziewane powikłania: udar mózgu z pełnym paraliżem prawej strony ciała, całkowitą niemożnością mówienia, czytania i pisania (przed chorobą władał wieloma językami nowożytnymi oraz kilkoma starożytnymi). Był zmuszony zacząć wszystko od początku: naukę alfabetu, pierwszych słów, podstawowych czynności ruchowych. Z niesamowitym samozaparciem podjął trud codziennej, żmudnej rehabilitacji i walki o odzyskanie sprawności.

Już w latach szkolnych ks. prof. Hergesel przejawiał wielorakie skłonności artystyczne. Powstawały wówczas pierwsze obrazy olejne, rzeźby i płaskorzeźby. Intensywna praca naukowo-dydaktyczna nie pozostawiała czasu na realizację innych zainteresowań. Choroba przerwała wszelką aktywność – wydawało się, że zniweczyła ją raz na zawsze. Niemoc ciała przezwyciężył ogromnym wysiłkiem woli i chęcią życia. Pomimo niesprawności w 1995 roku postanowił ponownie sięgnąć po farby. Ponieważ mimo kilkuletniej rehabilitacji prawa ręka (zawsze był praworęczny) pozostała sparaliżowana, rozpoczął trening ręki lewej. Tak powstały pierwsze po latach obrazy. Malarstwo stało się swoistą terapią, relaksem, ale nade wszystko formą wizualnej ewangelizacji, której oddaje się z ogromną pasją i radością. Choroba nie stała się końcem jego bogatej i wspaniałej drogi, ale początkiem nowej aktywności, egzystencji, która w przeciwnościach iście Hiobowego losu niesie nadzieję i zachętę dla innych.

Wśród kilkudziesięciu obrazów, które będą eksponowane na wystawie oprócz martwej natury zobaczymy też sceny biblijne. Boże Narodzenie, przypowieść o siewcy i o chwaście, o dobrym Samarytaninie i o cudzie w Kanie Galilejskiej, uzdrowienie przez Piotra chorego, przyjęcie stygmatów przez św. Franciszka… I cykl pt. „12 miesięcy”, pokazujący cały rok tak, że pejzaże i drzewa płynnie przechodzą przez kolejne obrazy, zmieniając kolorystykę, a jednocześnie tworząc całość. Na jego obrazach dominują żywe, jasne barwy, są dopracowane w najdrobniejszych detalach. Zarówno jego dzieła jak i postawa pełna nadziei, ciekawość ludzi i świata są dla stykających się z nim i oglądających jego twórczość motywacją i swoistą ewangelizacją

Od 1997 roku jest Kapelanem honorowym Ojca Świętego, od 1999 profesorem nauk humanistycznych, a od 2001 – profesorem zwyczajnym Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Choć nazwisko Hergesel wielu osobom może nic nie mówić, nie znaczy to, że nie znają dzieł kapłana-artysty. Jego obrazy ilustrują sporą ilość książek, m.in. „Jam Jest Pan Bóg Twój”, „Rozumieć Biblię” „Ojcze Nasz” i „Biblię Młodych”, tak chętnie kupowaną na prezent dla dzieci idących do Pierwszej Komunii świętej. Wystawa prac ks. Arnolda Tomasza Hergesela, czynna będzie do 31 października.

Na wernisaż i spotkanie z autorem zapraszamy 17 października o godzinie 17.00 do Galerii Dolnośląskiego Inkubatora Art. Przedsiębiorczości ul. Piastowska 19c, 1 piętro s.2.11

Niezwykła wystawa niezwykłego kapłana Bielawa Religia Warto przeczytać

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl