2
Widocznie nie albo doszli do wniosku, że po co ładować kasę w tzw. gwiazdy :)
Anonim skomentował(a) Zapraszamy na Dni Pieszyc 20180 miesięcy 5 dni temu
Pierwsza połowa przespana
Anonim skomentował(a) Remis Bielawianki Bielawa w ostatnim meczu domowym tego sezonu0 miesięcy 18 dni temu
Wiadomo co z tym bramkarzem, co go karetka zabrała?
Krystianos skomentował(a) Mimo awansu Pogoń nie odpuszcza!0 miesięcy 19 dni temu
Czy tego niby "Miasta " nie stać na chociaż jeden normalny zespół..
Lalala skomentował(a) Zapraszamy na Dni Pieszyc 20180 miesięcy 26 dni temu
Ale to było rok temu.
Simi skomentował(a) Stwórz logo z okazji 100-lecia niepodległości Polski0 miesięcy 29 dni temu
a czy to za pieniądze?
mkacz skomentował(a) Stwórz logo z okazji 100-lecia niepodległości Polski0 miesięcy 30 dni temu
Brawo
Anonim skomentował(a) Kolejna wygrana Bielawianki Bielawa1 miesięcy 3 dni temu
Kiedy będzie dostępna lista zakwalifikowanych zespołów
wieslawg40@gmail.com skomentował(a) XVII Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych1 miesięcy 7 dni temu
Kiedy będzie lekcja tolerancji , empatii i szacunku dla ludzi innych wyznań, koloru skóry i narodowosci???
Otto skomentował(a) Lekcja historii, patriotyzmu i tradycji1 miesięcy 8 dni temu
Serio aż takie buractwo?
Anonim skomentował(a) Sobota: Zapraszamy na mecz II ligi kobiet1 miesięcy 11 dni temu


REKLAMA

Historia, tradycja

list otwarty do IPN

Edward Bień

Dzierżoniów, 6.04.2018 r.

LIST OTWARTY do

Pana dr Dariusza Dąbrowskiego

IPN Wrocław

Szanowny Panie doktorze, w dniu 4.04.2018 r. byłem słuchaczem Pana wykładu „Kształtowanie Niepodległej. Pierwsze lata II RP” wygłoszonego na wernisażu wystawy „Niepodległa” w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa.

Temat jest niezwykle bogaty w fakty historyczne i bardzo ciekawy. Olbrzymie sukcesy wojsk polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego oraz wielu innych wybitnych dowódców organizującej się armii. W czasie zaledwie dziewiętnastu lat niepodległej Rzeczypospolitej – po okresie 123 lat niewoli – wielkie osiągnięcia kultury, rozwój oświaty, przemysłu i innych gałęzi gospodarki. Polska w wielu dziedzinach stała się krajem wiodącym w Europie.

Niestety tych sukcesów w Pana wypowiedzi prawie całkowicie zabrakło. Nie usłyszeliśmy o Przełęczy Pantyrskiej, gdzie po walkach pod Rafajłową stoczonych przez Legiony Hallera na przełomie 1914/15 powstała niepodległa polska enklawa z funkcjonującymi cywilnymi instytucjami. Gdzie do dziś na grobie poległych jest napis (chroniony przez Hucułów): „MŁODZIEŻY POLSKA, PATRZ NA TEN KRZYŻ, LEGIONY POLSKIE DŹWIGNĘŁY GO WZWYŻ, PRZECHODZĄC LASY, GÓRY I WAŁY, DLA CIEBIE POLSKO! DLA TWOJEJ CHWAŁY”.

Nie było mowy o rozgromieniu sowieckiej nawałnicy, nie było mowy o „cudzie nad Wisłą”.

Nie wspomniał Pan o Zadwórzu – „Polskich Termopilach” i bohaterskiej obronie Lwowa. Nie wspomniał Pan o wielu innych wspaniałych wyczynach polskiego oręża przynoszących niepodległość naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej, a przecież to winien być temat na tym spotkaniu wiodący, najważniejszy.

Po zakończeniu w 1921 roku wojny z Sowietami nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy i naukowy niemal w całym kraju. Wiodącą rolę pełnił m. in. właśnie Lwów. Jego szkolnictwo, w tym Uniwersytet i politechnika, muzea i teatry były słynne w Polsce i w Europie. Podobnie rozwijały się: Wilno, Stanisławów, Tarnopol, Łuck. Zmodernizowano wydobycie ropy naftowej, nastąpiła wielka eksploatacja z niemal 4500 szybów, pracowało 30 rafinerii z największą w Europie rafinerią w Borysławiu. Lwów i inne miejscowości był ogrzewany gazem ziemnym, to właśnie ziemie po galicyjskie były przodującym napędem w rozwoju Polski.

Polskie LUXTORPEDY, luksusowe szybkie wagony z napędem spalinowym, przemieszczały się tak szybko i tak punktoalnie, że do dziś na niektórych trasach nie pobito ich rekordu np. Kraków – Katowice, Kraków – Zakopane czas przejazdu z 1936 r. to 2,18, a obecnie 3.00 godz.

Przemył samochodowy, lotniczy, budowa miasta i portu Gdynia, była o tym drobna zmianka, a przecież był to fenomen – w 7 lat powstał port towarowy, pasażerski, nowoczesny rybacki, wojenny oraz stocznia i miasto. Port, który przyjął w 1938 roku około 6500 statków, stał się jednym z największych portów na Bałtyku.

To niewielka część faktów, o których należałoby wspomnieć jako składowej informacji o Polsce Niepodległej.

Co zobaczyliśmy na ekranie: chaty kryte strzechą , takie bywały w całej Polsce – w okolicach Warszawy spotykało się je jeszcze latach sześćdziesiątych XX w. Porównał je Pan z domami Warszawy czy Poznania, a dlaczego nie Lwowa, Stanisławowa czy Wilna. To od setek lat były piękne polskie miasta, i wielonarodowościowe ale nigdy ukraińskie (Ukrainy wcześniej nigdy nie było).

Odnoszę wrażenie, że pracownicy IPN pozyskują wiedzę z publikacji autorów innych narodowości, świadomie zakłamywaną, w której tworzą nam fałszywą historię. Nie słuchamy głosu wielu wspaniałych polskich historyków i żyjących jeszcze naocznych świadków.

Bardzo bolesne jest to że w wypowiedziach o swojej Ojczyźnie pomija się wielki patriotyzm dawnej społeczności , pomija się sukcesy , osiągnięcia za to chętnie obciążamy własny naród nie swoimi grzechami, to nie uczy młodą społeczność miłości i patriotyzmu do własnej Ojczyzny.

Można w nieskończoność wyliczać sukcesy i osiągnięcia największych poetów, rzeźbiarzy, matematyków, naukowców, wielkich dowódców i wielu innych z kresowym rodowodem, przynoszących sławę po dzień dzisiejszy ziemiom kresowym i całej Polsce.

Pisać o Polsce jedynie w dzisiejszym kształcie, to jakby pozbawić się części serca i mózgu – pisze prof. Stanisław Nicieja. „Bo gdzie się urodził Stanisław Moniuszko, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Artur Grottger , Józef Piłsudski, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Maria Konopnicka!”. Takie wybitne postacie można wymieniać w nie skończoność. To wszystko w olbrzymim skrócie tworzy naszą NIEPODLEGŁĄ. Musimy o tym pamiętać a przede wszystkim przekazywać młodzieży szkolnej.

Z pozdrowieniem
Edward Bie
ń

prezes honorowy Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie

PS. Panie dr przepraszam jeśli czymś uraziłem, ale to boli kiedy o ojczystej ziemi zaniża się jej wartość zdobycze i zasługi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl