2
Skarpetko? Kibice Lechii to już przechodzą samych siebie :) Odchodzą wszyscy zawodnicy a napina się... "skarpeta". Dobrze się dzieję w Lechii, odchodzi kapitan ;)
Anonim skomentował(a) Odszedł Kapitan trzecioligowca z Dzierżoniowa3 godzin 12 minut 23 sekund temu
Nie napinaj się tak skarpetko hihih
skarpetovsky skomentował(a) Odszedł Kapitan trzecioligowca z Dzierżoniowa0 miesięcy 1 dni temu
Uuuu dzieje się w Lechii
Anonim skomentował(a) Odszedł Kapitan trzecioligowca z Dzierżoniowa0 miesięcy 2 dni temu
Brawo więcej takich akcji pora skończyć z napadamipomocniczki też powinny dostać po10 latek odosobnienia
Jola skomentował(a) Bielawscy policjanci zatrzymali i doprowadzili do prokuratury sprawców rozboju0 miesięcy 20 dni temu
Rudnicki już 2 lata nie jest szefem sztabu WOŚP. Przynajmniej oficjalnie jest nim Drabczyk.
Anonim skomentował(a) Dzierżoniów: Nie żyje Paweł Adamowicz. Wiec pamięci – 14.01.2019.1 miesięcy 1 dni temu
kto kupował od niego ten złom, wiedział że to z kradzieży
jan skomentował(a) Złodziej studzienek zatrzymany6 godzin 55 minut 11 sekund temu
Wielu z nas poruszało się tymi drogami które zionęły niespodziewanymi otworami.Jako osoba wierząca użyje często używanego zwrotu '' Bug jedynie wie do ilu nieszczęść mogło dojść z zaistniałego dla nas niebezpieczeństwa. Proszę dopnijcie temu bydlakowi parę paragrafów i zamknijcie to ścierwo.
Motyka skomentował(a) Złodziej studzienek zatrzymany14 godzin 22 minut 9 sekund temu
Zmien foto, bo jakies starsze jeszce z Maćkiem jako trenerem...
Kibic. skomentował(a) Piłka ręczna – podsumowanie 9. kolejki II ligi mężczyzn gr. 12 miesięcy 27 dni temu
Miała być kasa z Genui, świetlana przyszłość i perspektywy. Tymczasem za rok derby z Pogonią Pieszyce, a jeszcze niedawno te dwa kluby dzieliły 3 (!) klasy rozgrywkowe. Panowie działacze - kupcie w Lidlu ćwierć kilo dobrej kawy i dwie paczki ciastek i pojedźcie do Pieszyc na rozmowy z zarządem Pogoni. Może nauczycie się od nich co nieco, jak prowadzić klub piłkarski...
Kibic z lat 90. skomentował(a) Lechia Dzierżoniów z ósmą porażką u siebie [35 foto + 1 video]2 miesięcy 28 dni temu
Dlaczego Lukasz Bienias nie jest juz prezesem Lechii ? Ja od lat w Polsce nie mieszkam ale jestem kibicem Lechii i widze ze Lechia od tego sezonu bardzo doluje sportowo oczywiscie i to nie tylko pierwsza druzyna gdzie nie bylo po odejsciu z pierwszego zespolu paru zawodnikow zadnych wartosciowch wzmocnien tak jak to bywalo w poprzednich latach ale rowniez mlodziez jak to jest ze klub ktory byl czy nadal jest stawiany za wzor pracy z mlodzieza ma takie osiagniecia ? bo czym tu sie chwalic jesli druzyna juniora mlodszego w sezonie zdobywa tylko 2 punkty Czy ktos moze napisac dlaczego nastapila zmiana prezesa ? pytam bo nie bylo o zmianie prezesa zadnej wzmianki nie kazda zmiana jak do tej pory widac wychodzi na dobre ale to moja opinia ja oczywiscie nowemu prezesowi zycze sukcesow i mam nadzieje ze Lechia sportowo wroci na wlasciwe miejsce
Wojtek skomentował(a) Lechia Dzierżoniów z ósmą porażką u siebie [35 foto + 1 video]2 miesięcy 28 dni temu


TWÓJ SERWIS REGIONALNY

Historia, tradycja

list otwarty do IPN

Edward Bień

Dzierżoniów, 6.04.2018 r.

LIST OTWARTY do

Pana dr Dariusza Dąbrowskiego

IPN Wrocław

Szanowny Panie doktorze, w dniu 4.04.2018 r. byłem słuchaczem Pana wykładu „Kształtowanie Niepodległej. Pierwsze lata II RP” wygłoszonego na wernisażu wystawy „Niepodległa” w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa.

Temat jest niezwykle bogaty w fakty historyczne i bardzo ciekawy. Olbrzymie sukcesy wojsk polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego oraz wielu innych wybitnych dowódców organizującej się armii. W czasie zaledwie dziewiętnastu lat niepodległej Rzeczypospolitej – po okresie 123 lat niewoli – wielkie osiągnięcia kultury, rozwój oświaty, przemysłu i innych gałęzi gospodarki. Polska w wielu dziedzinach stała się krajem wiodącym w Europie.

Niestety tych sukcesów w Pana wypowiedzi prawie całkowicie zabrakło. Nie usłyszeliśmy o Przełęczy Pantyrskiej, gdzie po walkach pod Rafajłową stoczonych przez Legiony Hallera na przełomie 1914/15 powstała niepodległa polska enklawa z funkcjonującymi cywilnymi instytucjami. Gdzie do dziś na grobie poległych jest napis (chroniony przez Hucułów): „MŁODZIEŻY POLSKA, PATRZ NA TEN KRZYŻ, LEGIONY POLSKIE DŹWIGNĘŁY GO WZWYŻ, PRZECHODZĄC LASY, GÓRY I WAŁY, DLA CIEBIE POLSKO! DLA TWOJEJ CHWAŁY”.

Nie było mowy o rozgromieniu sowieckiej nawałnicy, nie było mowy o „cudzie nad Wisłą”.

Nie wspomniał Pan o Zadwórzu – „Polskich Termopilach” i bohaterskiej obronie Lwowa. Nie wspomniał Pan o wielu innych wspaniałych wyczynach polskiego oręża przynoszących niepodległość naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej, a przecież to winien być temat na tym spotkaniu wiodący, najważniejszy.

Po zakończeniu w 1921 roku wojny z Sowietami nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy i naukowy niemal w całym kraju. Wiodącą rolę pełnił m. in. właśnie Lwów. Jego szkolnictwo, w tym Uniwersytet i politechnika, muzea i teatry były słynne w Polsce i w Europie. Podobnie rozwijały się: Wilno, Stanisławów, Tarnopol, Łuck. Zmodernizowano wydobycie ropy naftowej, nastąpiła wielka eksploatacja z niemal 4500 szybów, pracowało 30 rafinerii z największą w Europie rafinerią w Borysławiu. Lwów i inne miejscowości był ogrzewany gazem ziemnym, to właśnie ziemie po galicyjskie były przodującym napędem w rozwoju Polski.

Polskie LUXTORPEDY, luksusowe szybkie wagony z napędem spalinowym, przemieszczały się tak szybko i tak punktoalnie, że do dziś na niektórych trasach nie pobito ich rekordu np. Kraków – Katowice, Kraków – Zakopane czas przejazdu z 1936 r. to 2,18, a obecnie 3.00 godz.

Przemył samochodowy, lotniczy, budowa miasta i portu Gdynia, była o tym drobna zmianka, a przecież był to fenomen – w 7 lat powstał port towarowy, pasażerski, nowoczesny rybacki, wojenny oraz stocznia i miasto. Port, który przyjął w 1938 roku około 6500 statków, stał się jednym z największych portów na Bałtyku.

To niewielka część faktów, o których należałoby wspomnieć jako składowej informacji o Polsce Niepodległej.

Co zobaczyliśmy na ekranie: chaty kryte strzechą , takie bywały w całej Polsce – w okolicach Warszawy spotykało się je jeszcze latach sześćdziesiątych XX w. Porównał je Pan z domami Warszawy czy Poznania, a dlaczego nie Lwowa, Stanisławowa czy Wilna. To od setek lat były piękne polskie miasta, i wielonarodowościowe ale nigdy ukraińskie (Ukrainy wcześniej nigdy nie było).

Odnoszę wrażenie, że pracownicy IPN pozyskują wiedzę z publikacji autorów innych narodowości, świadomie zakłamywaną, w której tworzą nam fałszywą historię. Nie słuchamy głosu wielu wspaniałych polskich historyków i żyjących jeszcze naocznych świadków.

Bardzo bolesne jest to że w wypowiedziach o swojej Ojczyźnie pomija się wielki patriotyzm dawnej społeczności , pomija się sukcesy , osiągnięcia za to chętnie obciążamy własny naród nie swoimi grzechami, to nie uczy młodą społeczność miłości i patriotyzmu do własnej Ojczyzny.

Można w nieskończoność wyliczać sukcesy i osiągnięcia największych poetów, rzeźbiarzy, matematyków, naukowców, wielkich dowódców i wielu innych z kresowym rodowodem, przynoszących sławę po dzień dzisiejszy ziemiom kresowym i całej Polsce.

Pisać o Polsce jedynie w dzisiejszym kształcie, to jakby pozbawić się części serca i mózgu – pisze prof. Stanisław Nicieja. „Bo gdzie się urodził Stanisław Moniuszko, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Artur Grottger , Józef Piłsudski, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Maria Konopnicka!”. Takie wybitne postacie można wymieniać w nie skończoność. To wszystko w olbrzymim skrócie tworzy naszą NIEPODLEGŁĄ. Musimy o tym pamiętać a przede wszystkim przekazywać młodzieży szkolnej.

Z pozdrowieniem
Edward Bie
ń

prezes honorowy Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie

PS. Panie dr przepraszam jeśli czymś uraziłem, ale to boli kiedy o ojczystej ziemi zaniża się jej wartość zdobycze i zasługi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl