2
ło panie, ale lanie
Anonim skomentował(a) Lechia zebrała baty w Bielsku … [1 video + 43 foto]0 miesięcy 3 dni temu
Brawo drużyna
Anonim skomentował(a) Przebudzenie Bielawianki Bielawa0 miesięcy 5 dni temu
Bardzo dobre sędziowanie na turnieju, pozdrawiam
Xyz skomentował(a) IV Memoriał Oskara Plinty – podsumowanie0 miesięcy 18 dni temu
I znowu w plecy
Marek skomentował(a) Sobota: mecz Bielawianka – Polonia Świdnica0 miesięcy 19 dni temu
Chciałbym aby Lechia spadła, IV liga z Lechią, Górnikiem Wałbrzych czy Polonią Świdnica zapowiada się ciekawie. ps. kibice Lechii bez spiny to nie jest atak
Bielawianka skomentował(a) Porażka Lechii Dzierżoniów 0:10 miesięcy 22 dni temu
Oho, zaczęliśmy się podpisywać. Skąd my to znamy?:)
Widzę skomentował(a) Sukces Akademii Piłkarskiej Dzierżoniów na Otwartych Mistrzostwach Powiatu Dzierżoniowskiego!0 miesięcy 23 dni temu
Będzie sieka na wyborach. Stawiam na drugą turę Rak kontra Łyżwa
Anonim skomentował(a) Marcin Rak kandydatem na stanowisko Burmistrza Miasta Bielawy0 miesięcy 30 dni temu
Kandydat jednocześnie popierany przez PIS i OBS? To niezgodne z naturą. To tak jakby kogoś popieralo i PiS i PO jednocześnie. Więc coś z tym PIS w Bielawie jest nie tak. To PIS tylko z nazwy. Taka wydmuszka.
Anonim skomentował(a) Marcin Rak kandydatem na stanowisko Burmistrza Miasta Bielawy0 miesięcy 30 dni temu
Jestem za!
Anonim skomentował(a) Marcin Rak kandydatem na stanowisko Burmistrza Miasta Bielawy0 miesięcy 30 dni temu
Kurcze, może być ciekawie.
Anonim skomentował(a) Marcin Rak kandydatem na stanowisko Burmistrza Miasta Bielawy0 miesięcy 30 dni temu


REKLAMA

Historia, tradycja

list otwarty do IPN

Edward Bień

Dzierżoniów, 6.04.2018 r.

LIST OTWARTY do

Pana dr Dariusza Dąbrowskiego

IPN Wrocław

Szanowny Panie doktorze, w dniu 4.04.2018 r. byłem słuchaczem Pana wykładu „Kształtowanie Niepodległej. Pierwsze lata II RP” wygłoszonego na wernisażu wystawy „Niepodległa” w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa.

Temat jest niezwykle bogaty w fakty historyczne i bardzo ciekawy. Olbrzymie sukcesy wojsk polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego oraz wielu innych wybitnych dowódców organizującej się armii. W czasie zaledwie dziewiętnastu lat niepodległej Rzeczypospolitej – po okresie 123 lat niewoli – wielkie osiągnięcia kultury, rozwój oświaty, przemysłu i innych gałęzi gospodarki. Polska w wielu dziedzinach stała się krajem wiodącym w Europie.

Niestety tych sukcesów w Pana wypowiedzi prawie całkowicie zabrakło. Nie usłyszeliśmy o Przełęczy Pantyrskiej, gdzie po walkach pod Rafajłową stoczonych przez Legiony Hallera na przełomie 1914/15 powstała niepodległa polska enklawa z funkcjonującymi cywilnymi instytucjami. Gdzie do dziś na grobie poległych jest napis (chroniony przez Hucułów): „MŁODZIEŻY POLSKA, PATRZ NA TEN KRZYŻ, LEGIONY POLSKIE DŹWIGNĘŁY GO WZWYŻ, PRZECHODZĄC LASY, GÓRY I WAŁY, DLA CIEBIE POLSKO! DLA TWOJEJ CHWAŁY”.

Nie było mowy o rozgromieniu sowieckiej nawałnicy, nie było mowy o „cudzie nad Wisłą”.

Nie wspomniał Pan o Zadwórzu – „Polskich Termopilach” i bohaterskiej obronie Lwowa. Nie wspomniał Pan o wielu innych wspaniałych wyczynach polskiego oręża przynoszących niepodległość naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej, a przecież to winien być temat na tym spotkaniu wiodący, najważniejszy.

Po zakończeniu w 1921 roku wojny z Sowietami nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy i naukowy niemal w całym kraju. Wiodącą rolę pełnił m. in. właśnie Lwów. Jego szkolnictwo, w tym Uniwersytet i politechnika, muzea i teatry były słynne w Polsce i w Europie. Podobnie rozwijały się: Wilno, Stanisławów, Tarnopol, Łuck. Zmodernizowano wydobycie ropy naftowej, nastąpiła wielka eksploatacja z niemal 4500 szybów, pracowało 30 rafinerii z największą w Europie rafinerią w Borysławiu. Lwów i inne miejscowości był ogrzewany gazem ziemnym, to właśnie ziemie po galicyjskie były przodującym napędem w rozwoju Polski.

Polskie LUXTORPEDY, luksusowe szybkie wagony z napędem spalinowym, przemieszczały się tak szybko i tak punktoalnie, że do dziś na niektórych trasach nie pobito ich rekordu np. Kraków – Katowice, Kraków – Zakopane czas przejazdu z 1936 r. to 2,18, a obecnie 3.00 godz.

Przemył samochodowy, lotniczy, budowa miasta i portu Gdynia, była o tym drobna zmianka, a przecież był to fenomen – w 7 lat powstał port towarowy, pasażerski, nowoczesny rybacki, wojenny oraz stocznia i miasto. Port, który przyjął w 1938 roku około 6500 statków, stał się jednym z największych portów na Bałtyku.

To niewielka część faktów, o których należałoby wspomnieć jako składowej informacji o Polsce Niepodległej.

Co zobaczyliśmy na ekranie: chaty kryte strzechą , takie bywały w całej Polsce – w okolicach Warszawy spotykało się je jeszcze latach sześćdziesiątych XX w. Porównał je Pan z domami Warszawy czy Poznania, a dlaczego nie Lwowa, Stanisławowa czy Wilna. To od setek lat były piękne polskie miasta, i wielonarodowościowe ale nigdy ukraińskie (Ukrainy wcześniej nigdy nie było).

Odnoszę wrażenie, że pracownicy IPN pozyskują wiedzę z publikacji autorów innych narodowości, świadomie zakłamywaną, w której tworzą nam fałszywą historię. Nie słuchamy głosu wielu wspaniałych polskich historyków i żyjących jeszcze naocznych świadków.

Bardzo bolesne jest to że w wypowiedziach o swojej Ojczyźnie pomija się wielki patriotyzm dawnej społeczności , pomija się sukcesy , osiągnięcia za to chętnie obciążamy własny naród nie swoimi grzechami, to nie uczy młodą społeczność miłości i patriotyzmu do własnej Ojczyzny.

Można w nieskończoność wyliczać sukcesy i osiągnięcia największych poetów, rzeźbiarzy, matematyków, naukowców, wielkich dowódców i wielu innych z kresowym rodowodem, przynoszących sławę po dzień dzisiejszy ziemiom kresowym i całej Polsce.

Pisać o Polsce jedynie w dzisiejszym kształcie, to jakby pozbawić się części serca i mózgu – pisze prof. Stanisław Nicieja. „Bo gdzie się urodził Stanisław Moniuszko, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Artur Grottger , Józef Piłsudski, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Maria Konopnicka!”. Takie wybitne postacie można wymieniać w nie skończoność. To wszystko w olbrzymim skrócie tworzy naszą NIEPODLEGŁĄ. Musimy o tym pamiętać a przede wszystkim przekazywać młodzieży szkolnej.

Z pozdrowieniem
Edward Bie
ń

prezes honorowy Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie

PS. Panie dr przepraszam jeśli czymś uraziłem, ale to boli kiedy o ojczystej ziemi zaniża się jej wartość zdobycze i zasługi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl