2
Szukaj na portalach, którym UM płaci. :)
Anonim skomentował(a) Przed nami Bieg 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości0 miesięcy 2 dni temu
Gdzie są wyniki/?
wiesiek skomentował(a) Przed nami Bieg 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości0 miesięcy 3 dni temu
Zarząd i Trener do Dymisji i to jak najszybciej!!!!
Kibic Lechii skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów0 miesięcy 7 dni temu
Marnowanie pieniędzy. Żadnych kibiców na meczu, tragiczne wyniki i tragiczna organizacja okołomeczowa. Przynajmniej w IV będą ciekawe mecze z Bielawą i Świdnicą :)
Anonim skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów0 miesięcy 7 dni temu
IVliga, IVliga MZKS
Anonim skomentował(a) Kolejny wtopiony mecz Lechii Dzierżoniów0 miesięcy 7 dni temu
nie jestem polakiem ale ..będę jak brał udział ..!!!!
Adrian Rus skomentował(a) Pieszyce: Zapraszamy na obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości0 miesięcy 7 dni temu
Nie jesteśmy na Dobie! Tylko INFODDZ. W policji nauczyli tylko kopiuj/wklej?
Anonim skomentował(a) Podsumowanie akcji „Znicz 2018”0 miesięcy 11 dni temu
Mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego!!! Nie dowiecie się tego z Doby bo decydenci Komendy Powiatowej Policji blokują te informacje. W KPP Dzierżoniów wszyscy z patrolówki i ruchu drogowego są na zwolnieniach lekarskich. Patrole na ulicy składają się z ludzi, którzy nie mają pojęcia o Waszych problemach i sposobach ich załatwienia bo na co dzień liczą słupki. Nawet "dochodzenówka" i ci DDZ K się pochorowali. NASZE BEZPIECZEŃSTWO JEEST ZAGROŻONE!!!! Doba Wam o tym nie powie, inne źródła masowego przekazu też nie.
Anonim skomentował(a) Podsumowanie akcji „Znicz 2018”0 miesięcy 12 dni temu
Lider pokazał dzisiaj klasę:) przegrywając 1:3 dużo drużyn już by mecz liczyło na straty :)
Mks skomentował(a) Pogoń Pieszyce 11 wygrana w sezonie0 miesięcy 13 dni temu
Przy 2-2 trener ściąga Cebulskiego, jak to właśnie Cebulski kręcił lewą stroną jak chciał. A po zmianie już wszyscy widzieli jak to się skończyło. ehhh
Anonim skomentował(a) Grali i łomot dostali0 miesięcy 27 dni temu


REKLAMA

Historia, tradycja

list otwarty do IPN

Edward Bień

Dzierżoniów, 6.04.2018 r.

LIST OTWARTY do

Pana dr Dariusza Dąbrowskiego

IPN Wrocław

Szanowny Panie doktorze, w dniu 4.04.2018 r. byłem słuchaczem Pana wykładu „Kształtowanie Niepodległej. Pierwsze lata II RP” wygłoszonego na wernisażu wystawy „Niepodległa” w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa.

Temat jest niezwykle bogaty w fakty historyczne i bardzo ciekawy. Olbrzymie sukcesy wojsk polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego oraz wielu innych wybitnych dowódców organizującej się armii. W czasie zaledwie dziewiętnastu lat niepodległej Rzeczypospolitej – po okresie 123 lat niewoli – wielkie osiągnięcia kultury, rozwój oświaty, przemysłu i innych gałęzi gospodarki. Polska w wielu dziedzinach stała się krajem wiodącym w Europie.

Niestety tych sukcesów w Pana wypowiedzi prawie całkowicie zabrakło. Nie usłyszeliśmy o Przełęczy Pantyrskiej, gdzie po walkach pod Rafajłową stoczonych przez Legiony Hallera na przełomie 1914/15 powstała niepodległa polska enklawa z funkcjonującymi cywilnymi instytucjami. Gdzie do dziś na grobie poległych jest napis (chroniony przez Hucułów): „MŁODZIEŻY POLSKA, PATRZ NA TEN KRZYŻ, LEGIONY POLSKIE DŹWIGNĘŁY GO WZWYŻ, PRZECHODZĄC LASY, GÓRY I WAŁY, DLA CIEBIE POLSKO! DLA TWOJEJ CHWAŁY”.

Nie było mowy o rozgromieniu sowieckiej nawałnicy, nie było mowy o „cudzie nad Wisłą”.

Nie wspomniał Pan o Zadwórzu – „Polskich Termopilach” i bohaterskiej obronie Lwowa. Nie wspomniał Pan o wielu innych wspaniałych wyczynach polskiego oręża przynoszących niepodległość naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej, a przecież to winien być temat na tym spotkaniu wiodący, najważniejszy.

Po zakończeniu w 1921 roku wojny z Sowietami nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy i naukowy niemal w całym kraju. Wiodącą rolę pełnił m. in. właśnie Lwów. Jego szkolnictwo, w tym Uniwersytet i politechnika, muzea i teatry były słynne w Polsce i w Europie. Podobnie rozwijały się: Wilno, Stanisławów, Tarnopol, Łuck. Zmodernizowano wydobycie ropy naftowej, nastąpiła wielka eksploatacja z niemal 4500 szybów, pracowało 30 rafinerii z największą w Europie rafinerią w Borysławiu. Lwów i inne miejscowości był ogrzewany gazem ziemnym, to właśnie ziemie po galicyjskie były przodującym napędem w rozwoju Polski.

Polskie LUXTORPEDY, luksusowe szybkie wagony z napędem spalinowym, przemieszczały się tak szybko i tak punktoalnie, że do dziś na niektórych trasach nie pobito ich rekordu np. Kraków – Katowice, Kraków – Zakopane czas przejazdu z 1936 r. to 2,18, a obecnie 3.00 godz.

Przemył samochodowy, lotniczy, budowa miasta i portu Gdynia, była o tym drobna zmianka, a przecież był to fenomen – w 7 lat powstał port towarowy, pasażerski, nowoczesny rybacki, wojenny oraz stocznia i miasto. Port, który przyjął w 1938 roku około 6500 statków, stał się jednym z największych portów na Bałtyku.

To niewielka część faktów, o których należałoby wspomnieć jako składowej informacji o Polsce Niepodległej.

Co zobaczyliśmy na ekranie: chaty kryte strzechą , takie bywały w całej Polsce – w okolicach Warszawy spotykało się je jeszcze latach sześćdziesiątych XX w. Porównał je Pan z domami Warszawy czy Poznania, a dlaczego nie Lwowa, Stanisławowa czy Wilna. To od setek lat były piękne polskie miasta, i wielonarodowościowe ale nigdy ukraińskie (Ukrainy wcześniej nigdy nie było).

Odnoszę wrażenie, że pracownicy IPN pozyskują wiedzę z publikacji autorów innych narodowości, świadomie zakłamywaną, w której tworzą nam fałszywą historię. Nie słuchamy głosu wielu wspaniałych polskich historyków i żyjących jeszcze naocznych świadków.

Bardzo bolesne jest to że w wypowiedziach o swojej Ojczyźnie pomija się wielki patriotyzm dawnej społeczności , pomija się sukcesy , osiągnięcia za to chętnie obciążamy własny naród nie swoimi grzechami, to nie uczy młodą społeczność miłości i patriotyzmu do własnej Ojczyzny.

Można w nieskończoność wyliczać sukcesy i osiągnięcia największych poetów, rzeźbiarzy, matematyków, naukowców, wielkich dowódców i wielu innych z kresowym rodowodem, przynoszących sławę po dzień dzisiejszy ziemiom kresowym i całej Polsce.

Pisać o Polsce jedynie w dzisiejszym kształcie, to jakby pozbawić się części serca i mózgu – pisze prof. Stanisław Nicieja. „Bo gdzie się urodził Stanisław Moniuszko, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Artur Grottger , Józef Piłsudski, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Maria Konopnicka!”. Takie wybitne postacie można wymieniać w nie skończoność. To wszystko w olbrzymim skrócie tworzy naszą NIEPODLEGŁĄ. Musimy o tym pamiętać a przede wszystkim przekazywać młodzieży szkolnej.

Z pozdrowieniem
Edward Bie
ń

prezes honorowy Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie

PS. Panie dr przepraszam jeśli czymś uraziłem, ale to boli kiedy o ojczystej ziemi zaniża się jej wartość zdobycze i zasługi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl