2
To paranoja,skandal błanezada,kompromitacja.....wróble na dachu ,te zeszłoroczne z komisariatu z Bielawy ćwierkają ,że milcja zakazała,po przez OZPN-;Wrocław aby bez kibica.Niech prezesi prowicjalnego komisariatu się podadzą do dymisji,wraz dziewoją z tym źle upiętym warkoczę- mundurową jak im sié nie nie chce,albo przejdą do agencji ochrony.A co na to burmistrz !!. Niech się wypowie .Najlepiej zakazać i mieć spokój -milicjia .Prowicjonalne myślenie.Na mieście patrole stójkowych,rewizje sam.Broń maszynowa,krótka,długa itp.itk.Żenada.Powinna jeździć szczekaczka i informować,że meczu nie ma. A to wina klubu.Tak się traktuje kibica. A kobitę z bachorem to wpuścili.Nie tylko z W.wpuszczali,ale z B.też,znajomych- znajomych. Trza powiadomić Brudzińskiego i tyle, jakich ma prezesów milicji w Bielawie.Pismo w przygotowaniu przez adwokatów.Przeta klub nie miał żadnych zakazów,o ile mnie pamięć nie myli.Niech kibic bojkotuje mecze ,zresztą słyszał takie głosy przed zwartym kordonem stójkowych w wyposażeniu ochronnym do rozpędzania nie legalnych zgromadzeń ludzia.
Zawiedziony kibic. skomentował(a) Zabrali punkty Górnikowi w doliczonym czasie14 godzin 16 minut 40 sekund temu
Żenada Bielawa. Mecz z wiceliderem bez kibiców. Klub nie potrafi zorganizować meczu na własnym terenie.
Olo skomentował(a) Zabrali punkty Górnikowi w doliczonym czasie23 godzin 5 minut 46 sekund temu
Żenada jak potraktowali kibiców!!! Najpierw plakaty porozwieszane po całym mieście informujące o meczu, a później jakieś dziwne zakazy. Policji było tyle że mogliby na pewno zabezpieczyć nie jeden mecz na szczycie w ekstraklasie, a nie byli w stanie zabezpieczyć meczu czwartoligowego. Szok!! Mało tego, na miejscu zjawiła się pani która dowodzila tym całym zamieszaniem i zgodziła się na wpuszczanie 10 osób które miały być w formie ochrony ( dostali kamizelki) , szkoda tylko że wśród tycz dziesięciu osób były to osoby z Wałbrzycha. Ciekawe w jaki sposób nowy prezes zrekompensuje to kibica.
Kibic skomentował(a) Zabrali punkty Górnikowi w doliczonym czasie23 godzin 13 minut 17 sekund temu
Ciekawe czy zrobi druzyne Bielawianki czy dalej bedzie to zaplecze Lechii
Anonim skomentował(a) Patryk Hałaczkiewicz nowym prezes Bielawianki Bielawa.0 miesięcy 3 dni temu
Dobry wybór !
Anonim skomentował(a) Patryk Hałaczkiewicz nowym prezes Bielawianki Bielawa.0 miesięcy 3 dni temu
Wreszcie nie ma sztuki Czesia !!! Mimo że jest Hałka nic się nie zmienia. Dalej będą rządzić te same osoby z drugiej linii ...POWODZENIA
kibic skomentował(a) Patryk Hałaczkiewicz nowym prezes Bielawianki Bielawa.0 miesięcy 3 dni temu
wyjebcie tego Markowskiego
Kibic Bielawy skomentował(a) Patryk Hałaczkiewicz nowym prezes Bielawianki Bielawa.0 miesięcy 3 dni temu
Czas pokaże czy to dobry wybór.
Anonim skomentował(a) Patryk Hałaczkiewicz nowym prezes Bielawianki Bielawa.0 miesięcy 4 dni temu
Oby na plus dla Bielawianki
Anonim skomentował(a) Patryk Hałaczkiewicz nowym prezes Bielawianki Bielawa.0 miesięcy 4 dni temu
Ach ta nasza dzierżoniowska młodzież
Klo skomentował(a) 107. miesięcznica tragedii smoleńskiej w Dzierżoniowie – 10.03.2019.0 miesięcy 12 dni temu


TWÓJ SERWIS REGIONALNY

Dzierżoniów

Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”.

Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. Dzierżoniów Historia, tradycja Powiat Dzierżoniowski

XIV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej 6.06.2018. Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”.

Kto twierdzi, że żyje w światłości, a nienawidzi brata swego, dotąd jeszcze jest w ciemności.
Kto miłuje swego brata, ten trwa w światłości i nie może się potknąć.
Kto zaś swojego brata nienawidzi, żyje w ciemności i działa w ciemności,
i nie wie, dokąd dąży, ponieważ ciemności dotknęły ślepotą jego oczy.
(1 List św. Jana 2,9-11)

Rozpoczynając wykład ks. Araszczuk stwierdził, że całkowicie nieznane są nam wybitne osoby urodzone na terenie Dolnego Śląska, które miały wpływ na formowanie katolickiej nauki społecznej Kościoła. Dotyczy to Karla von Vogelsanga (urodzonego 3 września 1818 w Legnicy, zmarłego 8 listopada 1890 w Wiedniu) – austriackiego polityka i katolickiego publicysty.

Urodził się w ówczesnych Prusach, tam studiował prawo, był zatrudniony w pruskim aparacie sprawiedliwości, wreszcie wydawał swoją gazetę oraz był deputowanym do meklemburskiego sejmu prowincjonalnego. W 1850 przeszedł z protestantyzmu na katolicyzm, zrezygnował z funkcji deputowanego oraz zajął się publicystyką (poruszając głównie zagadnienia religijne oraz społeczne). W 1864 przybył do Austrii, gdzie pozostał aż do śmierci.

Głosił potrzebę reform społecznych (takich jak np. ograniczenie czasu pracy robotników, ubezpieczenia powszechne, prawo do stowarzyszeń). Jego działalność (także polegająca na organizowaniu cyklicznych spotkań) sprawiła, że stał się duchowym założycielem austriackiego ruchu chrześcijańsko-społecznego; nawiązał też współpracę z podobnymi ruchami za granicą. Jego program społeczny został przejęty przez Karla Luegera, późniejszego założyciela Austriackiej Partii Chrześcijańsko-Społecznej. Echa jego poglądów odnaleźć można w encyklice Leona XIII „Rerum novarum” z 1891” (wikipedia). Stanowiła ona podstawę Katolickiej Nauki Społecznej (KNS) – nauczania Kościoła katolickiego w kwestiach odnoszących się do zbiorowych problemów społeczności lub też całej ludzkości. Powstanie nauki społecznej kościoła jest związane jest ze wspomnianą wcześniej encykliką Leona XIII, która była odpowiedzią na zachodzące w XIX wieku przemiany społeczno-polityczne związane z powstaniem nowoczesnych społeczeństw.

Ks. Stanisław przedstawił podstawowe zasady etyczno-społeczne, które nie są zbyt dobrze znane wiernym, nawet tym którzy uważają, że stosują się do nauczania KNS. Uporządkował je w trzy grupy. Po pierwsze, najpierw należy dostrzec te zasady, które stoją u podstaw wszelkiej dyskusji na ich temat. Są to tzw. zasady formalne (prawda, godność ludzka), następne są to zasady bytu społecznego (pomocniczość, dobro wspólne, solidarność) i w końcu zasady określające właściwe funkcjonowanie społeczności już zawiązanej dzięki zasadom wcześniejszym (sprawiedliwość, miłość społeczna). Dokładne wyjaśnienie zasad znajduje się w publikacji ks. Bogusława Drożdża „Siedem podstawowych zasad etyczno-społecznych”, z którą powinien zapoznać się każdy katolik i konsekwentnie stosować je w swoim życiu.

Kończąc wykład ksiądz powiedział, że właśnie te zasady i nauczanie św. Jana Pawła II, który skierował do nas słowa: „Jeden drugiego brzemiona noście” (Ga 6, 2). „Solidarność, to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie, bez pomocy drugich” – stały się, można z całą pewnością powiedzieć, fundamentem założycielskim SOLIDARNOŚCI.

Kazimierz M. Janeczko


Galeria - Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. Dzierżoniów


Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów Ks prof. dr hab. Stanisław Araszczuk „Zasada solidaryzmu społecznego Karla von Vogelstanga”. | Dzierżoniów
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Redakcja oraz portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych na portalu infoddz.pl